MLA for Aggu resigns from the Legislative Assembly

MLA for Aggu resigns from the Legislative Assembly

HDownload Audio

by ahnationtalk on August 4, 2021145 Views


IQALUIT, Nunavut (August 3, 2021) – Paul Quassa, Member of the Legislative Assembly for Aggu, today announced his decision to resign his seat as a Member of the Legislative Assembly, effective August 13, 2021.

Mr. Quassa said, “Earlier this year, I advised my constituents that I would not be seeking re-election as the Member of the Legislative Assembly. This very difficult decision was based on what I believe to be the best interest of my family. I look forward to continuing to make contributions to our territory in other forums.”

The 5th Legislative Assembly will be dissolved on September 19, 2021. The 6th territorial general election will be held on October 25, 2021. Consequently, there is no requirement for a by-election to be held.

-30-

For more information:

John Quirke

Clerk of the Legislative Assembly

Tel: (867) 975-5000

NT5

Send To Friend Email Print Story

Comments are closed.

NationTalk Partners & Sponsors Learn More

CLOSE
CLOSE